Три фестивальних дні: як пройшло книжкове свято у Черкасах
Минулими вихідними книжкова лихоманка охопила Черкаси: у місті відбувся книжковий фестиваль. 1-3 жовтня у місто на Дніпрі приїхали понад 60 видавництв та десятки відомих письменників.
Як повідомляє організаторка події Людмила Фіть, це був найважчий фестиваль, але найбажаніший, бо ще ніколи не було ситуацій, коли організатори до останнього не знали, чи проведуть цей захід.
Та попри все, за три фестивальних дні у приміщенні філармонії пройшла сотня культурних подій. А сам фестиваль відвідало понад 8 тисяч гостей та 105 учасників.
– Ми вдячні черкащанам за те, що нас не підвели. Ми постійно говорили про те, що треба носити маски, що треба дотримуватися карантинних норм. І нас слухали. Було приємно, що люди відчували відповідальність. Оскільки без такої підтримки фестиваль міг і не відбутися. За безпеку наших відвідувачів ми переживали перш за все, - розповіла організаторка фестивалю, Юлія Чабаненко.
До Черкас приїхало багато відомих та цікавих особистостей. Організатори кажуть, що запрошували учасників, зважаючи на бажання містян, однак й звертали увагу на найактуальніші теми та новинки в українській літературі.
– Були друзі, які постійно до нас приїжджали та підтримували: Дара Корній, Макс Кідрук, Сашко Дерманський, Іван Андрусяк, Вадим Карп`як, Ірен Роздобудько, Остап Дроздов. Але були й ті, хто вперше приїхав на наш фестиваль: Марина Гримич, Яніна Соколова, Ярослава Кравченко. Ми їм за це дуже вдячні, - додає Людмила Фіть.
Черкаський книжковий фестиваль вирізняється своєю різноманітністю. Тому, окрім літературних подій, відбулася баскетбольна гра між командою «Черкаські мавпи» та письменницькою збіркою «Круки». Також приємно здивувала Етностімпанквечірка, яка відгриміла в кінотеатрі «Україна» 1 жовтня. Адміністраторка #chebookfest Ірина Бондаренко розповідає, що гості вечірки віртуально побували між двома світами:
– На вечірці був театр мод «Vyshyvanka», презентація серії книг Дари Корній, театралізовані дійства «Народні ігри від Олеся Маланіча», а також майстер-клас «Школа давніх танців» від заслуженого артиста України Андрія Єфімова та Iрини Ворошилової. Окрасою свята став вихід дівчат у вінках-репліках ручної роботи від студії «Метелики в голові». Стімпанкнастрій панував також, адже атмосферу свята та локацію було створено за участі унікального майстра не тільки в Україні, а й у світі, Владлена Августиновича. Його неповторні «скульптури» оживали, рухалися, вражали відвідувачів.
Традиційно на фестивалі обирали Книгу року. Переможців «Книга Сhebookfest-2021» визначили в 11 категоріях:
1. Національна ідентичність — «Congo- Донбас. Гвинтокрилі флешбеки» Василь Мулік. Видавництво «Білка»
2. Науково-популярна книга для дорослих, есеїстика, публіцистика, мемуари, мистецька література. — «Путівник усесвітом для скептиків» Стівен Новелл. Видавництво «Жорж»
3. Сучасна художня українська література — «Провінціал» Олексій Філановський. Видавництво «Фабула»
4. Зарубіжна художня література- «Ми, забуття, яке настане» Ектор Абад Фасіолінсе. Видавництво «Компас»
5. Мотиваційна і бізнесова література. — «37 буддійських штук. Як пережити бентежні часи.» Ольга Корнюшина. Видавництво » Наш Формат»
6. Науково-популярна книга, нон-фікшн, мистецька література для дітей — Експедиція за дивовижними тваринами. Олена Шкаврон. Наталія Шейн. Видавництво «Час майстрів»
7. Книга для найменших (0-3 роки) — «Всезнатика. Малятко — розумнятко.» Василь Федієнко. Видавництво «Школа»
8. Книга для дошкільного віку (3-6 років) — «Щоденник жовтого пса» Юлія Вротна. Видавництво ‘Читай українською»
9. Книга для молодшого шкільного віку (6-12)- 63. » Династія Криворучків.» Павел Беренсевич. Видавництво «Школа»
10. Підліткова література- «#Фізик» Тетяна Рубан. В-во «Талант»
11. Візуальна книга- «Герой-горобець. Банди Нью-Йорка» Роман Крижанівський/Ксенія Йоєнко. Видавництво «ТУТ»
Спеціальні відзнаки отримали:
Спеціальна відзнака В. Шкляра- «Під покровом Холодного Яру.» Олександр Солодар. Видавництво Ю.А.Чабаненко.
Спеціальна відзнака мера міста А. Бондаренка — «Як Україна втрачала Донбас» Денис Казанський та Марина Воротинцева. Видавництво «Чорна гора».
Спеціальна відзнака організаторів «Все це триватиме далі» Анна Санден/Віра Кордоба. Видавництво UAComix.
Окремо увагу хочеться звернути на роботу книжкового ярмарку. Як розповіла Олена Литвин, координаторка видавців, через введення карантинних обмежень до останнього не вірила, що фестиваль відбудеться:
– Боялася, що всі титанічні зусилля команди буде зведено нанівець. Вражена, наскільки потужною вийшла програма фестивалю. Зараз проглядаю відео з зустрічей, які не встигла відвідати, і вкотре захоплююся концентрацією самобутніх, розумних, цікавих, спікерів, яких пощастило побачити та почути черкащанам. Переконана, що на сьогодні ЧКФ - найзнаковіша подія для міста, що триває три дні та залучає в Черкаси нових людей. Фестиваль закінчився, але слова подяки від видавництв продовжують надходити. Видавці підкреслюють надзвичайну родинну, емоційно теплу атмосферу, що створена на фестивалі, доброзичливе та відкрите ставлення черкащан. «До зустрічі через рік» - лунало майже від кожного.
Команда #chebookfest дякує усім, хто підтримав це літературне свято. Проєкт реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України. Генеральним партнером фестивалю став Фонд «МХП-Громаді». Саме ці інституції доклали неймовірної допомоги до того, щоб фестиваль відбувся.
Коментарі
Дописати коментар