Музей в Дзензелівці, що на Черкащині, відзначив 35-ліття
Маньківський селищний краєзнавчий музей, розташований в с. Дзензелівка Уманського району, відзначив 35-ту річницю його створення. Будівля музею має більш як 100-річну історію, але найцікавіші події тут відбувалися останні чотирнадцять років, коли відбулося унікальне явище для музейного простору країни в сільській місцевості — вечори класичної музики, участь у яких брали музиканти з Німеччини, Норвегії, Бельгії, Кіпру, Греції, США, Сінгапуру а також різних куточків України, розповідає завідувач сектору культури та туризму Маньківської селищної ради Микола Потапенко.
«В самому музеї зібрано більше 7000 експонатів, але найціннішим «експонатом» музею є його приміщення, за яким закріпилась назва «Вища школа». Воно збудоване в 1912 році Дзенгелівським Ощадно-Позичковим Товариством як чотирикласне міське училище і було відомою освітньою установою Київської губернії, яка паралельно з основним навчанням готувала кадри для системи сільської кооперації.
Київський Союз Установ Дрібного Кредиту, який був створений з ініціативи Олександра Черненка та Христофора Барановського, діяв у селі Дзенгелівка (тоді село мало таку назву) з серпня 1907 по 1911 і був головним банком сільської кооперації в Київській губернії», — продовжує Микола Потапенко.
В рамках урочистого заходу з нагоди 35-ліття заснування музею виступили колективи з Дзензелівки та Маньківщини, серед них народний аматорський хор «Родина», народний аматорський гурт «Козацька рада», народний аматорський дует «Пізні зустріч». Вони відомі тим що змогли зібрати 6 мільйонів гривень для ЗСУ, виступаючи в різних містах та селах.
Також була й «Година класичної музики», в рамках якої прозвучали саксофон, фортепіано та вокальні виступи. З 35-літтям заснування музею приїхав привітати колектив закладу народний депутат України Сергій Нагорняк, який подарував необхідну оргтехніку та наголосив на важливості збереження культурної, історичної спадщини, бо саме її та нашу ідентичність намагається нині знищити ворог. «Перш за все хочу подякувати нашим захисникам, їх рідним та близьким. Саме завдяки військовим вистояла наша держава і ми маємо сьогодні змогу опікуватися нашою культурою та історією. Унікальний музей в Дзензелівці зберігає в собі багато цікавих сторінок історії краю, і, я впевнений, після нашої перемоги ми повернемося до проведення вечорів класичної музики за участі музикантів з різних країн світу», — наголосив народний депутат Сергій Нагорняк.
Поблизу будівлі Вищої школи поряд збереглось ще три шкільних приміщення побудованих у 1907-1912 рр. Цей унікальний шкільний комплекс разом з приміщенням Київського Союзу Установ Дрібного кредиту, в якому на теперішній час розташований Будинок Культури села. Крім основних предметів у школі були уроки музики, існував свій хор, до створення і керівництва якого долучився і Демуцький Порфирій Данилович – видатний діяч української пісенної культури.
Заняття хору проходили в одній із класних кімнат з високим склепінням та великими вікнами, що виходили у просторий шкільний сад. Пізніше тут лунав спів дитячого хору загальноосвітньої школи. І от, майже через 100 років, ця класна кімната стала концертною залою. 31 липня 2010 року в затишних стінах музею зазвучала музика – відбувся перший в історії Дзензелівки концерт класичної музики. Звучали фортепіанні твори та твори для скрипки.
Музикантів, які запропонували проводити в музеї концерти класичної музики, було лише двоє — випускники Національної музичної академії України Павло Лисий, який родом із Дзензелівки, та Орест Смовж. Наступного, 2011-го року, відбулося вже два вечори – української та зарубіжної класичної музики, на яких виступили вже четверо студентів Київської консерваторії.
Так були започатковані «Дзензелівські вечори класичної музики». З роками зростав інтерес до заходу як з боку аудиторії — в Дзензелівку приїздили гості з різних куточків не лише Черкащини, а й України, приїздили тележурналісти які підготували багато сюжетів не лише про самі вечори, але й унікальну історію села. Зростав інтерес і з боку музикантів — тепер на «вечорах» були лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів, учасники з інших країн.
У 1989 році в Дзензелівку завітав відомий етнолог, археолог та музеєзнавець Мицик Вадим Федорович, який на той час працював директором Тальнівського музею історії хліба, і запропонував переобладнати приміщення Вищої школи, яке вже не використовувалось для навчального процесу, під музей. Ця ідея була підтримана. Для оформлення музею була запрошена група художників з Києва. Активну участь в створенні музею, його популяризації, наповненні експонатами брав Дудник Григорій Васильович (29.11.1922 – 13.06.1999), який став першим директором музею. 2001 року директором Дзензелівського музеєю став Дудник Юрій Петрович. Нині заклад більше десяти років очолює Наталія Зайчук. Заклад відомий не лише своєю древньою історією приміщення та вечорами класичної музики, музей є майданчиком для проведення цікавих для регіону зустрічей та заходів. Тут проводяться творчі зустрічі, концерти, наукові слухання.
Про це пише сектор культури та туризму Маньківської селищної ради
Коментарі
Дописати коментар