Ляльковий літопис війни: у черкаському музеї відкрилася виставка
Черкаський обласний краєзнавчий музей презентує унікальну виставку евакуйованих ляльок, які були створені майстринею Оленою Адільбековою саме під час перебування у прифронтовому місті Харкові в перші 4 місяців повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Історію створення "лялькового літопису" можна побачити на особистих сторінках харків'янки у соціальній мережі Facebook під тематичними хештегами: #лялькова_лiтопис_вiйни #ляльковий_лiтопис_вiйни #впл_харкiв_черкащина
Майстриня, кризовий психолог Олена Адільбекова займається лялькарством з 2014 року. Саме це хобі дало сили та можливість психологічно витримати вимушене перебування в Харкові під час запеклих боїв на околицях міста.
Під впливом побаченого на вулицях Харкова, а також подій з фронту та українських новин в укритті під обстрілами з'явилися авторські ляльки в техніці текстильної пластики в різноманітних сценічних композиціях: "ЗСУ і Батько", "Попасна" , "Мадонна з дитиною", "Зі смартфоном", "На підлозі", "Бабуся з гусем", "З котиком", "Щоки впали" та інші. Ці ляльки дуже емоційні, вони неймовірно точно передають біль, сум і разом з цим віру та надію в сили харків'ян та українців.
У книгах дослідників народної ляльки України подружжя Олександра Найдена та Людмили Орлової є багато досліджень ляльок з Черкащинi. За словами Олени Миколаївни, робота над авторськими інтерпретаціями народних традиційних ляльок мала найбільший арттерапевтичний ефект. Останні три роботи - ляльки із серії "Княгиня і Молодиця" від Катерини Ляшко з Черкащини. Мабуть, доленосними стали ці лялечки для майстрині, оскільки у неї з'явилася можливість евакуюватися з Харкова саме на Черкащину у село Лихолiти Золотонiського району, де зараз і перебуває авторка із своєю родиною. У затишному просторi старовинної покинутої хати-прихистку, майстриня символічно та з вдячністю за спокій, тишу, гостинність, відтворила реконструкцію української народної ляльки "Княгині", зафіксовану дослідниками в селі Золотоношка.
Майстриня раніше брала участь в різних виставках, створених в техніці реконструкції народної ляльки регіонів України. Вони представляють собою чудовий етнографічний матеріал як для тих, хто вперше знайомиться з українською народною лялькою, так і для досвідчених майстрів.
Попри складні умови перебування в Харкові пані Олена також змогла провести декілька майстер-класів для лялькарок з Португалії, Львівської області, Рівного та Харкова. Це надало можливість майстриням не тільки поділитися новими секретами улюбленої справи, а й зміцнити жагу до життя та підтримати одна одну.
Ляльки-обереги супроводжували й сина майстрині Валерія Адільбекова під час військової служби в зоні АТО-ООС у 2017-2020 роках у складі 93-ї ОМБр "Холодний яр", вони пройшли бойовий шлях разом з ним на Бахмутських висотах і повернулися додому фактично неушкодженими.
Основними ініціаторами та організаторами виставки є творча група "Українські ляльки мандрують світом", засновниками якої є Ніна Хаген (Nina Hagen, м. Осло, Норвегія) та Тетяна Золочевська (Tato Zolo, м. Бремен, Німеччина), які раніше презентували багатьом відому колекцію "Ляльки в костюмах Європи" та "Княгині та Князівни України".
Запрошуємо відвідати виставку з 11 жовтня по 11 листопада 2022 року.
Коментарі
Дописати коментар