ШІ в Данії. Як це допомагає журналістам

Уся освіта в Данії безкоштовна, включаючи навчання у Північному журналістському центрі. Саме в цьому центрі 17 лютого пройшла панельна дискусія щодо стану журналістики, напрямків роботи. 


Керівництво освітнього закладу розповідає: колись цю школу відкрили, бо був запит суспільства, щоб журналісти мали теоретичні знання. Тут є і оплачуване від медіа стажування, Щоб студенти на практиці закріплювали все, що вчать. І щоб було розуміння, що слід не лише теорію вчити, а й практикуватися. Також треба сказати, що в Данії в медіабізнес багато субсидує держава. І приватні компанії отримують державні субсидії від держави. Враховуючи, що надають допомогу всім, то це зберігає баланс і тому є гарна журналістика. 

Цікаво, у Данії довіра до змі 57 відсотків. Це гарний показник, що вони політично незаангажовані, бо в Південній Європі тільки 12 відсотків. Дані за 2015-2024 рр reuters institute. Але є і проблеми. Так за півтора року десь 300 робочих місць в журналістиці в державі було втрачено. Щороку у згаданій школі випускають 200 бакалаврів. Але працює в журналістиці 40 відсотків, а інші в різних комунікаціях. Тут кажуть, 10 років тому професія гарно оплачувалась, а нині зарплата пішла вниз...  

Після презентацій роботи українських медіа, особливо з акцентом на робоиу в умовах війни, приймаюча сторона презентувала роботу в умовах цифрової трансформації. Як данські медіа використовують штучний інтелект і як можна студентам його використовувати?

Наприклад, медіа slaellandske medier має ньюзрум в 35 містах, там розробили Chatty на зразок ШІ. Той чат розшифровує інтерв'ю, робить тексти, резюме статті про яку йдеться, тобто фактично це короткий зміст статті, огляд. Також чат може редагувати статтю. Чат допомагає писати заголовки. 

Андреас Шарнберг, доцент школи DMJX каже: журналісти створили свій ШІ, бо там нема крадіжки даних, як це може бути з іншими чатами , які працюють безкоштовно, іншими платформами. Є надія, що в спеціальному чаті для журналістів не крадеться інформація.

Журналісти можуть використовувати у цих чатах персональні дані, але ШІ їх не буде красти, проте розробити свій чат - це витратитися на послуги програміста... Іще завдяки ШІ журналісти працюють з архівами, коли треба щось знайти по темі. 

Також вони хочуть, шоб чат переводив текст в аудіо і щоб робив картинку за темою.

Внизу статті вказують, що резюме статті було згенероване штучним інтелектом.

Передбачають: У майбутньому буде новий простір для ШІ. Може статися так, що читатиметься штучним інтелектом озвучуватиметься різними мовами стаття. Або читач додатково питання задаватиме по статті і штучний інтелект шукатиме за запитом. Водночас це і ризики. Бо штучний інтелект може витіснити людей.

Джон Фреліх, голова DMJX зауважує: якщо подивитися після випуску, мало хто з сотень випускників працює в класичній журналістиці, більшість йдуть в піар чи комунікаціях, в місцевих муніципалітетах.

Зараз муніципалітет Орхуса найняв в штат 75 журналістів. Там більше журналістів, ніж штат місцевої газети. От вам і пріоритети.... 

Все ж, фахівці кажуть: ШІ може допомагати в повсякденній роботі. І це може бути інструмент, щоб вижити галузі.

Томас Гам Нільсен працює в великому регіональному медіа "тв2 ютландія".

Він був в Україні, видав книгу про данця Еспер, який возить машини в Україну з Данії для допомоги ЗСУ. Написана книга тепер перекладена на українську. 

"Я розробив прототип свого місцевого помічника ШІ. Завантажую туди пдф файли і питаю, які там дані, щоб розкласти їх в табличку, я задаю формат, питаю, які заголовки можуть бути до різних блоків. Наприклад, цей раз це політичний звіт. Мені ШІ допомагає, бо я тут в регіоні працюю 7 років і знаю політичні розклади. Я не довіряю сповна чату, але він допомагає сортувати інформацію"- каже Томас. 

Також він показує отримані дані, цифри, де люди покидають погані місця роботи або інша інформація: скільки неповнолітній людей було оштрафовано за певний період. Це все також у вигляді скріну з пдф вантажиться в чат, проситься зробити таблицю в ексель і це дає змогу швидко зробити графік.

"Це приклад, коли чат стає асистентом.

І ці графіки додають контексту історії.

А ось екологічні документи. Там було 89 сторінок. Я питав чат чи бачить він історію під іншим кутом і він дав поради. Я готував матеріал і потім агенція, що займається навколишнім середовищем, порушила справу щодо однієї компанії, яка фігурувала в статті. Але агенція не змогла прийти до фірми і покарати , бо є прогалини в законодавстві. На цих 90-та сторінках чат теж знайшов ці прогалини... Але намагаюся, щоб чат не використовував персональну інформацію, як ? Вставляючи в чат запит , не вставляю туди персональну інформацію. 

Також я зробив щапит чату написати скрипт для веб інтерфейсу, де зміг вставляти оцінки по нерухомості, старі і нові дані і тепер читачу показує різницю в процентах."- каже журналіст.

До слова, у школі медіа та журналістики студентів вчать працювати і з ШІ текстовим і з ШІ візуальним. Є угода з майкрософт, щоб особисті дані при навчанні не були вкрадені, щоб журналісти знали як використовувати ШІ в щоденній роботі.

В рамках постійної підтримки Північним журналістським центром (Nordic Journalist Center, NJC) відбувся навчальний візит до Данії, під час якого українські журналісти змогли обмінятися досвідом і методиками, а також отримати нове натхнення завдяки зустрічам з журналістами Данії. Українським партнер у цьому проєкті – Інститут регіональної преси та інформації (IRMI Ukraine).

Коментарі

Нижче подані популярні теми з блогу

Парламент Данії і картини

Поїздка до Данії, столиця ЛЕГО