100 мільйонів євро на відбудову: ряд проєктів з Черкащини стосуються житла для ВПО

Громади Черкащини поряд з іншими громадами з інших областей подали проєкти на фінансування від Європейського інвестиційного банку. Конкурс проєктів у рамках “Програми відновлення України ІІІ” за фінансуванням ЄІБ стартував цьогоріч. Згідно підписаної угоди між Україною та ЄІБ передбачається залучення 100 млн євро для відновлення постраждалих від війни регіонів України. Кошти надаються як субвенція з держбюджету місцевим громадам — тобто гроші не потрібно повертати, але використовувати їх можна лише на затверджені напрями. Серед областей і Черкащина.


Громади вже подали проєкти, пов’язані з відновленням критичної інфраструктури, забезпеченням житла, води, теплом та медичною допомогою. Заявки подавала влада.

Фінансуванню підлягають проєкти, які стосуються: Житла — будівництво, реконструкція, капремонт у Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській областях. Водопостачання та водовідведення — зокрема, оновлення або будівництво мереж. Енергетичні установки — будівництво когенераційних газових установок, модульних котелень (пріоритет для громад з населенням до 100 тис. осіб). Медицина — модернізація лікарень, зокрема перинатальних, кластерних та надкластерних.

Серед вимог до проєкту, зокрема, такі: проєкт має бути в комунальній власності; місцеве співфінансування — мінімум 23%; тривалість реалізації проєкту — до 18 місяців, або до 01.10.2025 для енергетичних об’єктів; об'єкт повинен залишатися у власності громади та використовуватись за призначенням не менше 20 років; заборонено витрачати кошти на придбання чи приватизацію землі та нерухомості. Також ряд інших вимог.

Заявки подавались через цифрову платформу DREAM. Це спеціальна державна система для управління процесами відбудови. Статус більшості проектів на сайті «в очікуванні» або їх розгляд ще не розпочався.

Черкащина: напрямки та види проєктів

Можна переглянути подані проекти від Черкащини, – з міських, а також сільських рад.

Черкаська міська рада подала досить багато проєктів. Це і щодо капітального ремонт будівлі для розміщення ВПО та реабілітації дітей, реконструкції системи знезараження питної води хлором (с. Сокирно), капітального ремонту КНП "Третя Черкаська міська лікарня" та п’ятиповерхового корпусу КНП "Черкаська обласна лікарня", нового будівництва захисної споруди цивільного захисту (сховище), капітального ремонту пральні КНП "Черкаська обласна лікарня", а ще капітального ремонту одного з поверхів медзакладу під інсультний центр….

Смілянська міська рада подала проекти щодо реконструкції будівлі Будинку дитячої та юнацької творчості під житло для ВПО, будівництва двох блочно-модульних газових котелень.

Кам’янська міська рада подала проєкт щодо капітального ремонту комплексу будівель КНП КМР «Міська лікарня ШМД».

Ватутінська міськрада подала проєкт щодо реконструкції системи електропостачання міської котельні.

Тальнівська міськрада: реконструкція школи під житло для колективного проживання ВПО.

Уманська міська рада подала проєкти щодо будівництва смарт-комплексу житла «Smart Hope Village» (на стадії ТЕО), капітального ремонту 2–4 поверхів терапевтичного корпусу №4, капітального ремонту операційного блоку відділення хірургі, капітального ремонту відділення екстреної медичної допомоги, нового будівництва двох генераторних установок

Звенигородська міська рада: капітальний ремонт покрівлі комплексу водоочисних споруд.

Жашківська міська рада: капітальний ремонт системи водовідведення з дорожнім покриттям.

Христинівська міська рада: будівництво артезіанської свердловини

Три сільські ради теж подали проєкти. Це Паланська сільська рада, яка подала проекти щодо реконструкції будівлі під житло для ВПО, капітального ремонту з пристосуванням під операційне відділення, реконструкції терапевтичного корпусу під сховище.

Степанецька сільська рада: реконструкція нежитлової будівлі під гуртожиток для ВПО та Іваньківська сільська рада: нове будівництво питного водопроводу у с. Іваньки.

Житло для ВПО — ключовий фокус

Цікавими є будівництва та облаштування житла для ВПО. Реконструкції чи будівництво будівель під житло для ВПО планують у Смілянській, Тальнівській, Черкаській міськрадах, також в Степанецькій та Паланській сільрадах. Це демонструє системний підхід до вирішення проблем з розміщенням ВПО, з використанням вже наявних споруд.

Найбільше коштів на проєкти для ВПО планує витратити Смілянська міська рада — 115,1 мільйона гривень. Це сума на реконструкцію великої будівлі Будинку дитячої та юнацької творчості, яку планують переобладнати під житло для переселенців.

Проєктом передбачається реконструкція будівлі бувшого гуртожитку комунальної форми власності для розміщення внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від збройної агресії російської федерації та евакуйовані з тимчасово окупованих територій, територій, де йдуть бойові дії, до Смілянської міської територіальної громади.

Будівля має чоти поверхи загальною площею 2038 м.кв., підвальне приміщення площею 507 кв.м.. У підвальному приміщенні вбудовано протирадіаційне укриття. До будівлі підведені інженерні комунікації: тепло-, електро-, водопостачання та водовідведення. Орієнтовно будівля зможе прийняти сотню переселенців.

На другому місці — Черкаська міська рада, яка подала проєкт на 101,9 мільйона гривень для капітального ремонту будівлі, де планується розмістити ВПО та організувати реабілітацію дітей.

З початку повномасштабного вторгнення російської федерації м. Черкаси прийняло майже 27 тисяч внутрішньо переміщених осіб. За рахунок коштів міського бюджету та благодійних надходжень забезпечено харчуванням, гуманітарною допомогою та тимчасовим перебуванням у закладах освіти, інших комунальних приміщеннях. Разом з тим, саме житлове питання залишається найбільш складним з огляду на велику кількість внутрішньо переміщених осіб та необхідністю звільнення гуртожитків для забезпечення навчального процесу з одного боку, та забезпечення належних умов проживання внутрішньо переміщених осіб - з іншого.

У результаті реалізації проекту внутрішньо переміщені особи отримають можливість тимчасового проживання у гідних умовах та отримання якісних соціальних послуг. Після завершення ремонту в будівлі буде забезпечено тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які у зв'язку з безробіттям, інвалідністю, доглядом за малолітніми дітьми, похилим віком не мають змоги самостійно винаймати житло, а також центр по роботі з внутрішньо переміщеними (евакуйованими) дітьми. У будівлі буде створено 30 житлових блоків, що включають тамбур, передпокій, кімнату, кухню, суміщений санвузол, розрахованих на одночасне перебування 145 осіб. Крім того, для центру по роботі з внутрішньо переміщеними (евакуйованими) дітьми буде облаштовано два учбових блока суміщених із роздягальнею, адміністраторською, навчальними класами і санвузлами. Подальше фінансування та утримання місця для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб буде здійснюватися за рахунок коштів бюджету Черкаської міської територіальної громади.

Нагадаємо, що нині вже триває облаштування прихистку для ВПО на місці колишнього дитсадка в Черкасах. Роботи планують завершити у липні поточного року.

Третє місце займає Уманська міська рада з амбітним проєктом будівництва смарт-комплексу «Smart Hope Village» для ВПО. Його вартість — 83,4 мільйона гривень, але проєкт ще на стадії техніко-економічного обґрунтування, тому кошти поки не освоюються.

Створення «Smart Hope Village» з модульним житлом забезпечить не лише робочі місця для біженців та мешканців Умані, але й кваліфіковану робочу силу для комплексу з переробки та дистрибуції сільськогосподарської продукції. Метою цього проекту є підтримка післявоєнного відновлення шляхом створення селища «Розумна надія» та сонячної електростанції, пілотних послуг «Розумне місто» в Умані. Проект має на меті розповсюдити новітню модель розумного міста в Україні, прискоривши реконструкцію та відродження української економіки.

Модульна будівля: 16 житлових, комерційних та адміністративних будівель загальною площею 37 223 м2 (386 домогосподарств)Модульне будівництво - це екологічно чистий метод будівництва, який може скоротити час і витрати на будівництво, а також зменшити викиди вуглекислого газу.

Місто Умань пропонує ділянку для реалізації проекту: ділянка розташована на відстані 2,5 км на захід від центру міста площею близько 95 га.  Ділянка ідеально підходить для нової забудови з відмінним сполученням з центром міста та автомагістралями (1,6 км від автомагістралі).

Модульне житло: 16 житлових, комерційних та управлінських будівель загальною площею 37 223 м (386 домогосподарств).

Рівень розселення біженців 50%, створення 500 робочих місць

Далі йдуть сільські громади: Степанецька сільська рада планує витратити 28,4 мільйона гривень на реконструкцію нежитлової будівлі під гуртожиток для ВПО, а Паланська сільрада — 27,9 мільйона гривень на реконструкцію іншої будівлі під житло.

Як йдеться про перший проєкт: Проектом передбачено реконструкцію будівлі гуртожитку з вбудованими на першому поверсі приміщеннями амбулаторії, аптеки, прибудованої автономної котельні.

Передбачено облаштування 40 місць для проживання. На території громади розміщено потужне виробництво, що має потребу в працівниках.

Другий проєкт: Проєкт передбачає реконструкцію будівлі в селі Томашівка.

Завдяки реалізації цього проєкту, Томашівка стане важливим гуманітарним осередком у регіоні, забезпечуючи ВПО гідними умовами проживання та сприяючи їхній соціальній адаптації.

І, нарешті, найменше серед усіх — Тальнівська міська рада, яка подала проєкт на 10,4 мільйона гривень для переобладнання школи в колективне житло для ВПО.

Конструктивною частиною робочого проекту Реконструкція громадської будівлі - школи під житловий будинок для колективного проживання ВПО по вулиці Івана Богуна, 125 в селі Гордашівка.


Отже, громади Черкаської області запропонували проєкти, спрямовані на відновлення житлового фонду, модернізацію медичних установ, реконструкцію систем водопостачання та розвиток місцевої енергетики — зокрема будівництво модульних котелень. Особливий акцент — на забезпеченні житлом ВПО. Вимоги до проєктів досить жорсткі: лише комунальна власність, співфінансування від громад не менше 23% і обов’язкова реалізація впродовж 18 місяців, або до жовтня 2025 року — для енергооб’єктів.

Ця ініціатива — не просто фінансова підтримка, а приклад продуманої стратегії відновлення, яка орієнтована на довготривалий ефект. Мова йде про посилення спроможностей місцевого самоврядування, розвиток критичної інфраструктури та відновлення довіри громад до державних інституцій через прозорі механізми фінансування.

Коментарі

Нижче подані популярні теми з блогу

Душа моя, знай, що читати біблію і брехню -те ж саме..(Григорій Сковорода). Не вбий? Автор- Світояр.

Про що я говорю, коли говорю про біг