Перейти до основного вмісту

Пам’ятник Героям Небесної Сотні у Смілі поставили там, де проходив місцевий МайданНезважаючи на робочий день, 20 лютого в центрі Сміли просто біля Будинку рад зібралися сотні людей. Серед них були і студенти місцевого техніку харчових технологій, і школярі, і посадовці, і пенсіонери, загалом усі небайдужі сміляни, які змогли того дня відірватися від щоденних справ. Люди зібралися, щоби вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні. А місцева громадська організація „Територія гідності” до цієї події приурочила урочисте відкриття пам’ятного знаку Небесному воїнству.
Постав він там, де рік тому щодня збирався місцевий Майдан, з якого представники Смілянщини рушали на Майдан у Києві; там, де збирали кошти і речі для протестувальників у Києві, де боролися за очищення Сміли від тіней минулого. З останнім вдалося не дуже, адже навіть встановлення пам’ятного знаку наштовхнулося на протидію декого з вічновчорашніх. Однак, ініціативу активістів, яких очолює непосидючий Анатолій Терещенко, підтримав міський голова Вадим Решетняк, міський виконавчий комітет. До збору коштів підключилися небайдужі. Не залишилися осторонь і місцеві підприємці, посадовці. Допоміг той же Вадим Решетняк, народний депутат України Сергій Рудик, директор ТОВ "Агро-Рось" Володимир Семинога, адміністрація місцевого ринку… Отак спільними зусиллями і встановили на честь полеглих героїв символічний козацький хрест.Монумент вдало вписався в ландшафт. Він суворий, лаконічний і ґрунтовний. Покривало з нього знімали родичі загиблих майданівців і тих, хто поліг на Донбасі. Напередодні відкриття пам’ятного знаку там загинув ще один смілянин Андрій Горбенко. Тож довелося тут таки збирати гроші його родині на похорони…
Пам’ятний знак освятили представники трьох церков: УАПЦ, УПЦ КП і греко-католицької церкви. Представників московського патріархату не було. „Чому”? – запитав я в організаторів заходу.
– Ми раніше їх запрошували на наші акції, вони не йшли. Тож перестали запрошувати, – була відповідь.

Як би там не було, та захід пройшов на одному диханні. Вражала єдність людей, згуртованість, розуміння мети і щирі сльози за загиблими. Тож дуже схвально присутні зустріли палку, щиру і пронизливу промову Анатолія Терещенка, який, зокрема, сказав:
– Кожен із нас вибирає по собі – брати в руки меч, чи згинати спину в лакействі, жертвувати життям, чи плазувати перед злодіями. Вони (Герої Майдану) зробили свій вибір і залишилися на Майдані… залишилися навічно.
Чому ми встановлюємо хрест і чому на цьому місці? Тому, що Майдан – це був відроджений із забуття століть прояв вічового права, прояв козацького лицарства і мужності. Тому що до сьогодні важко знайти раціональне пояснення того, як нам вдалося відстояти Майдан у Києві в ніч з 18 на 19 лютого минулого року, крім як захистом мільйонноголосих молитов, які усі ви всю ніч читали, із завмиранням серця вдивляючись в екрани телевізорів, вишукуючи смілянські прапори і наші постаті на Майдані… То який іще символ має стояти тут, на цьому місці і нагадувати всім нинішнім і майбутнім поколінням слуг народу, завдячуючи кому вони сьогодні влада держави Україна, а не холопи московського недоімператора?

лідер ГО „Територія гідності” й ініціатор встановлення пам’ятного знаку Анатолій Терещенко переконаний, що на прикладі Небесного воїнства потрібно виховувати у молоді гордість за свою націю і жертовністьОлександр ВІВЧАРИК,
Сміла
Фото автора

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Визначено лауреатів Літературного конкурсу ім.. Григорія Тютюнника

Я серед лауреатів літературного конкурсу ім. Григора Тютюнника. Гарний початок тижня!!! Неймовірно радий, що мою роботу про двох братів, які шукали скарб, відзначено!

Колишній завод "Оризон" в місті Сміла - це повний капєц. Там можна знімати фільми жахів (ФОТО)

Могутній смілянський завод «Оризон» перетворився… у майданчик для зйомок фільмів – жахів Його територія, котра завжди потопала в квітах, заросла такими бур’янами ,чагарниками та деревами. Від їдальні залишився лише залізобетонний «скелет». Розібрані вікна у просторих багатоповерхових корпусах телевізійного виробництва, під газовий різак потрапили каналізаційні труби, інші комунікації. А колись мало не пів-Союзу користувалися телевізорами «Оризон»....

Сьогодні в Куцівці на Черкащині вшановували Осьмачку (ФОТО)

Цього року ми відзначаємо 122 річницю від дня народження нашого земляка, незборимого патріота, людини виняткової долі, поета й прозаїка Тодося Осьмачки.